ОДАБЕРИТЕ ЈЕЗИК - CHOOSE A LANGUAGE
E-mail: ms@maticasrpska.org.rs      

Matica srpska Naučno odeljenje Izdavački centar MS Letopis MS Glasnik MS

SZERB MATICA

A szerb nép legrégibb irodalmi, művelődési és tudományos intézménye

A Szerb Matica – Matica srpska a szerb nép legrégibb közművelődési, népművelői és tudományos intézménye, amely 1826-ban Pesten alakult és azóta folyamatosan tevékenykedik. Alapítóinak szándéka az volt, hogy a több évszázados török elnyomás után felszabadult szerb népet újból bekapcsolják az európai folyamatokba. A Matica alapvető célkitűzése a szerb kultúra európai megismertetése és a szerb nép szellemi felemelkedése volt. Ennek jegyében alakult gazdag kiadói tevékenysége is, amelynek az alapját az 1824-ben indított, és napjainkban is megjelenő híres Letopis képezte, amelyet a legnagyobb múlttal rendelkező irodalmi folyóiratként tartanak számon a világon. A Szerb Matica a megalapítását követő évtizedekben több kiadványsorozatot indított, köztük közhasznú, népművelői szándékkal a Népkönyvek című könyvsorozatot is. A Maticában a XIX. század negyvenes éveiben teremtődtek meg a tudományos munkához szükséges feltételek. Akkor jött létre a könyvtára, amelynek állományát tudományágak szerint csoportosították, és kézirattára, amely a szerb nép történelmi múltjáról tanúskodik. Ez időben formálódott egységes egésszé a Szerb Panteon portrégyűjtemény is, amelyben írók, néptribünök, világhírű tudósok valamint kevésbé ismert polgárok arcképei kaptak helyet, akik adományaikkal támogatták a Szerb Matica népnevelői küldetését. E polgári támogatások révén vált a Matica korának egyik leggazdagabb alapítványi intézményévé Magyarországon. Támogatásával keltek életre azok a jelentős vállalkozások és tervek, amelyek a szerb nyelv normáinak kidolgozását és a különböző tudományágak fejlesztését szorgalmazták. A Matica gondot viselt a tehetséges diákok és egyetemisták iskoláztatásáról is, akik a felnövekvő szerb értelmiség alapját képezték.

A Szerb Maticát 1864-ben a pesti Tökölyánumból átköltöztették az újvidéki Platoneumba. Ettől kezdve Újvidéket Szerb Athénnek nevezik. Ennek a megnevezésnek az alapját a Szerb Matica köré tömörülő szerb értelmiségiek munkássága jelentette. Ők koruk legiskolázottabb és legműveltebb emberei közé tartoztak.

A Szerb Maticának ma 2000 munkatársa van, akik hét tudományos osztályon belül, számos projektumon dolgoznak. Munkáikat a Matica tíz szakfolyóiratában jelentetik meg, ezen kívül a szerb tudomány és művelődés olyan nagy jelentőségű műveinek elkészítésében vesznek részt, mint amilyen a Szerb enciklopédia, Szerb életrajzi lexikon, A szerb nyelv szótára és A szerb helyesírási szabályzat. A Szerb Matica Könyvtára (hivatalos nevén: Matica srpska Könyvtára) több mint 3 500 000 publikációval rendelkezik, a Szerb Matica Képtárának gazdag gyűjteménye pedig a XVIII−XX. századi szerb festészet remekeit foglalja magában. A Kiadói Központ az egykori Szerb Matica Kiadóvállalatának hagyományait folytatja. Ennek a kiadónak a könyveit Délkelet-Európában a jellegzetes MC iniciáléról ismerte az olvasóközönség. Ezek a különböző szakterületekről válogatott művek egy gondosan elvégzett tudományos munka eredményei.

A Szerb Matica minden évben számos díjat oszt ki a művelődés és a tudományos kutatások terén elért kimagasló eredményekért.



A Szerb Matica Tudományos Osztályai:
Irodalom- és Nyelvtudományi Osztály
Lexikográfiai Osztály
Társadalomtudományi Osztály
Természettudományi Osztály
Képzőművészeti Osztály
Színház- és Zeneművészeti Osztály
Kéziratosztály


Tudományos folyóiratok:
A Szerb Matica Irodalom- és Nyelvművelési Gyűjteménye
A Szerb Matica Filológiai és Nyelvtudományi Gyűjteménye
A Szerb Matica Szlavisztikai Gyűjteménye
A Szerb Matica Klasszika-filológiai Gyűjteménye
A Szerb Matica Társadalomtudományi Gyűjteménye
A Szerb Matica Történettudományi Gyűjteménye
A Szerb Matica Természettudományi Gyűjteménye
A Szerb Matica Színház- és Zeneművészeti Gyűjteménye
A Szerb Matica Képzőművészeti Gyűjteménye
Temesvári Gyűjtemény

 

 
 
Улица Матице српске, број 1 • 21000 Нови Сад, Србија
Телефон: 021 527 622 • Телефакс: 021 528 901
Ulica Matice srpske, broj 1 • 21000 Novi Sad, Srbija
Telefon: 021 527 622 • Telefaks: 021 528 901