2.2.2015-6У недељу, 23. октобра 2022. године, уз надахнуту беседу академика Душана Ковачевића отворен је 65. Међународни београдски сајам књига, најрепрезентативнија књижевна манифестација у овом делу Европе. Под слоганом „Повратак написаних” до 30. октобра, колико манифестација траје, посетиоцима ће се представити око 400 издавача из Србије, региона и света. Ове године част да буде земља гост ове престижне манифестације припала је Румунији, те је овом приликом румунски песник Мирча Динеску у свом поздравном говору нагласио традиционалне везе између српске и румунске историје и културе.

Статус званичних иностраних гостију имају четири писца: Ајфер Тунч из Турске, Патрик Бесон из Француске, Ђовани Дозини из Италије, те Ђорђе Матић из Хрватске. Овогодишњи програм конципиран је у седам целина које су посвећене савременој књижевности и издаваштву, актуелној теоријској и критичкој мисли, уређивању и опремању књига, те односу савремених медија према књизи. Такође, посетиоци сајма имаће прилике да виде изложбе посвећене Васку Попи, Бориславу Пекићу и Сарамагу.

 2.2.2015-6Као што то дугогодишња традиција налаже, Матица српска и ове године узела је учешће на овој престижној манифестацији, а штанд Матице српске налази се, као што је то већ и уобичајено, у Арени (Хала 1). Матица српска ће се посетиоцима представити неколицином нових издања попут зборника радова „Михизов век” и „Нови прилози српском правопису 1 и 2”, „Петер Хандке или правда за човека и човечност”, те књига: „Портрет српског интелектуалца у доба просветитељства” Владимира Симића, „Слика и моћ 1-2” Игора Борозана, „Чедомир Попов-интелектуална биографија” Михала Антоловића, „Борислав Михајловић Михиз-критичар и писац” Владана Бајчете, „Историографски чланци и расправе” Василија Крестића, „Писма, сусрети, трагови” Милана Кашанина, „Српска култура у 18. и 19. веку” Петра Пијановића, „Парче пишчеве душе, Тишма-њим самим” Радована Поповића и „Лаза Костић, Преписка 3” коју су приредили Младен Лесковац, Милица Бујас и Душан Иванић, као и капиталним пројектима попут „Речника српског језика”, „Правописа” и „Нормативне граматике” (сва три капитална дела имају екавско и ијекавско издање), те „Српске енциклопедије”, „Лексикона писаца српске књижевности” и „Српског биографског речника” . Као што је то и уобичајено, већина Матичиних издања продаваће се, уз попуст, по сајамским ценама.

Списак нових и капиталних издања можете погледати овде.

Comments are closed.