2.2.2015-6У оквиру Одељења за друштвене науке Матице српске објављен је зборник радова „Историја насеља општине Жабаљ” у суиздаваштву Матице српске и општинске народне библиотеке „Вељко Петровић”. У овој публикацији сабрани су радови са истоименог научног скупа који је одржан 25. новембра 2021. године у Жабљу.

Главни и одговорни уредник зборника је др Милан Мицић, а чланови Уредништва су још и проф. др Горан Васин и проф. др Слободан Бјелица. Рецензенти публикације били су: др Ненад Нинковић; Богдан Шекарић; др Дејан Радичевић и мр Мирослав Шилић.

Зборник радова „Историја насеља општине Жабаљ” мултидисциплинаран је по свом карактеру и садржи 10 радова чији су аутори признати стручњаци из области историје, историје уметности и историје архитектуре.

Оно по чему се зборник „Историја насеља општине Жабаљ” посебно истиче јесте његов покушај да осветли историју и културу села општине Жабаљ; да створи општу слику о развитку и менама историје у њему, дајући путем свог научног доприноса не само снагу завичајном идентитету шајкашких насеља већ наглашавајући улогу ових шајкашких села у мозаику историје српског народа, као и додир српског народа на простору Шајкашке са другим народима и етничким заједницама.

Кратак преглед садржаја зборника: др Владан Гавриловић: „Становништво и свештенство Шајкашке деведесетих година XVIII века”; др Горан Васин: „Храм Вазнесења Господњег у Чуругу крајем 19. и почетком 20. века”; др Слободан Бјелица: „Политички живот Жабља и околине у време Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца”; др Милан Мицић: „Аграрна реформа у Ђурђеву (1919–1941)”; Жарко Панић: „Проблеми у спровођењу аграрне реформе у Жабљу након Првог светског рата – случај породице Татарски”; Љиљана Дожић: „Улазак мађарских окупационих снага у Чуруг 1941. године”; Станко Трифуновић: „Археолошка експедиција Музеја Војводине у Чуругу – како археологија пише историју”; „Мр Катарина Радисављевић: Да ли је капа шајкача из Шајкашке?”; Љубица Отић: „Одећа Срба и Русина у Ђурђеву током 19. и првих деценија 20. века – заједничке карактеристике и разлике”; др Здравко Рајчетић: „Злогласна Рација као садржај у делима ликовних уметника”.

Публиковање ове књиге омогућила је Општина Жабаљ на основу Протокола о сарадњи између Матице српске и Општине Жабаљ.

Comments are closed.